نکات مهمی که قبل از خرید ویلا باید در نظر بگیرید

خرید ویلا | نکات مهمی که قبل از خرید ویلا باید در نظر بگیرید

مطالبی که به شما کمک می‌کند قبل از تصمیم گرفتن در مورد اینکه سرمایه در اختیار خود را به خرید ویلا اختصاص دهید یا خیر و خرید ویلا به صلاحتان هست یا نه بهتر تصمیم بگیرید.

براساس آنچه گفته شد، مدیریت مالی خرید ویلا، اولین نکته‌ای است که قبل از تصمیم برای خریدن یا نخریدن ویلا باید به آن توجه کنید، اینکه شما در نظر بگیرید قرار است چندبار در سال از ویلای خود استفاده کنید و آیا به صرفه است که با توجه به هزینه‌های نگهداری و تامین وسایل مورد نیاز برای سکونت موقت در ویلا، سرمایه در دسترس خود را به این امر اختصاص دهید؟

در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی در کنار معایب دیگر ویلاداری، همچون کاسته شدن از تنوع مسافرت‌های شما و اجبار به سفرهای تکراری به خاطر داشتن ویلا در یک نقطه، موضوعات دیگری بود که هفته گذشته در این باره ارائه شد.

اما، در کنار تمام آنچه گفته شد ممکن است شما جزو کسانی باشید که به چند دلیل عمده تصمیم به خرید ویلا گرفته‌اید. برخی از دلایلی که ممکن است شما را به خرید مکانی ویلایی مثلا در شهرهای شمالی کشور ترغیب کند عبارت است از: میل به مسافرت‌های فراوان به مناطق شمالی کشور، انگیزه‌های درمانی برای بیماران قلبی، تنفسی یا کسانی که ممکن است از برخی ناراحتی‌های روحی و روانی ناشی از زندگی در محیط‌های پراسترس شهری ناچار به سکونت در محیط‌های آرام‌تر و خوش آب و هوا تر شوند و… .

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به این دلایل یا به هر دلیل خاص دیگری تصمیم قطعی گرفته اید که در شمال کشور یا هر نقطه دیگری ویلای اختصاصی داشته باشید باید به چند نکته مهم توجه کنید. در این شماره سعی می‌کنیم کاربردی‌ترین نکات موردنیاز شما را در زمان جست‌وجو، انتخاب و خرید ویلای موردنظر را به شما ارائه کنیم.

چقدر پول دارید؟

برای انتخاب ویلای مورد نیاز خود باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید. اولین نکته تعیین میزان بودجه در دسترس شما است. اینکه اساسا تا چه میزان قادر به تامین هزینه خرید ویلا هستید.

این در حالی است که همانطور که هفته قبل هم گفته شد باید هزینه‌های تجهیز و نگهداری ویلا را هم جدا از قیمت خرید آن در نظر داشته باشید.

ویلای شما هم مانند منزل مسکونی تجهیزات و وسایل زندگی می‌خواهد و هزینه‌های نگهداری و شارژ آن هم در بسیاری موارد از منزل مسکونی شما فراتر می‌رود. بنابراین اولین گام، پیش‌بینی این هزینه‌ها و کسر کردن آن از مبلغی است که برای خرید ویلا در دست دارید. با این کار پس از مراجعه برای خرید و انجام معامله با کسری بودجه مواجه نخواهید شد.

تنوع قیمت‌ ویلاها را درنظر بگیرید

در حال حاضر به خصوص در شهرهای شمالی کشور که عمده‌ترین متقاضیان خرید ویلا مربوط به بازار این شهرها است، می‌توان ویلاهای مختلفی با قیمت‌های متفاوت پیدا کرد.

این ویلاها از چند ده میلیون تومان تا ویلاهای میلیاردی هستند که می‌توانید متناسب با بودجه در دسترس خود، برای خرید آنها اقدام کنید.

اگر بودجه شما به حدی نیست که بتوانید در مناطق معروف، ویلاهای گران‌قیمت‌تری تهیه کنید می‌توانید با کمی جست‌وجو مناطقی را پیدا کنید که به دلایل خاصی ویلای موجود در آنها ارزان‌تر هستند.

این ویلاها که در بعضی موارد حتی با بودجه ۳۰، ۴۰ میلیون تومانی هم می‌توانید صاحب آنها شوید، اغلب به دلیل اینکه در زمین‌های کشاورزی که ارزش پایین‌تری دارند بنا شده‌اند، ارزان هستند.

به این ترتیب اگر بیش از این میزان امکان هزینه کردن ندارید و به ویلا به چشم یک ملک سرمایه‌ای که هر سال انتظار افزایش قیمت برای آن وجود داشته باشد، نگاه نمی‌کنید می‌توانید با بودجه کمتری در این مناطق صاحب ویلا شوید.

البته باید هنگام خرید این ویلاهای ارزان قیمت توجه کنید که زمین این ویلاها به گونه‌ای نباشد که بعد به دلیل اینکه مجوز ساخت‌وساز ویلا نداشته شما را با دردسر مواجه کند.

تنها به یک منطقه اکتفا نکنید

اگر بودجه شما محدود است یا می‌خواهید انتخاب بهتری داشته باشید باید کمی به خود دردسر بدهید و مناطق مختلف را برای یافتن ویلای موردنظر بگردید.

اکتفا کردن تنها به یک نقطه چندان به صلاح نیست، بهتر است با صرف زمان بیشتری به مناطق گوناگون یا حداقل چند منطقه مراجعه کنید و با در نظر گرفتن پارامترهایی که برای خرید ویلا در ذهن دارید، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

به سازه ویلا توجه کنید

نکته مهمی که در ارتباط با خرید ویلا باید در نظر داشته باشید آن است که بدانید هم‌اکنون بساز و بفروش‌ها عمده‌ترین سازندگان ویلاهای فروشی در شهرهای شمالی هستند.

ویلای بساز و بفروشی یعنی ویلایی که در آن از بی‌کیفیت‌ترین مصالح، سطحی‌ترین نقشه ساخت و ناپایدارترین سازه برای ساخت استفاده شده است.

متاسفانه در حال حاضر به خصوص ویلاهایی که در محدوده‌های قیمتی پایین یا متوسط هستند، این‌گونه ساخته شده و می‌شوند.

البته برای ویلاهای ارزان نمی‌توان انتظار کیفیت ساخت و مصالح عالی داشت، ولی حتما در نظر داشته باشید که با توجه به رطوبت زیادی که در شهرهای شمالی وجود دارد و این که ویلا در بیشتر روزهای سال خالی از سکنه است و این دو مورد خود تخریب سازه را سرعت می‌دهند، ویلایی را انتخاب کنید که از سازه باکیفیت‌تری برخوردار باشد.

اگر منظره برایتان مهم است

در انتخاب ویلا برای خرید، یکی از پارامترهای مهمی که اغلب خریداران برایشان مهم است داشتن چشم انداز و منظره دید به طبیعت یا همان view است.

حتما توجه داشته باشید که اگر داشتن منظره برای شما مهم است و ویلایی را با منظره دید آن انتخاب می‌کنید و می‌خرید مطمئن شوید که در ساخت و سازهای آتی، منظره ویلایتان با ساختمان‌های جدید مسدود نمی‌شود.

در حال حاضر سرعت ساخت ویلاهای بساز و بفروشی به خصوص در شمال کشور به حدی است که ممکن است در هر بار مراجعه به ویلای خود با ویلای جدیدی مواجه شوید که به تازگی ساخته شده و اطراف ویلای شما را از دید خارج کرده باشد.